داستان های کوتاه از نویسندگان فارسی

کتاب بازار خوبان شامل ۸ داستان کوتاه و مستقل است که همگی درباره‌ی شغل است، شغل‌هایی که در داستان‌ها محلی نگذاشته‌اند مثل: مردی پارچه‌نویس، گرمابه‌داری سن و سال دارد و … کتابی با فضایی متنوع و به‌یادماندنی! داستان‌های این مجموعه ارتباط‌های مضمونی با یکدیگر دارند. کتابی با هشت داستان به ظاهر مستقل که با موضوعی متفاوت شروع می‌شوند، ولی اگر بیشتر دقت کنیم داستان‌ها همگی لایه‌های مشترکی دارد و خوانندگان ارتباطشان را می‌توانند پیدا کنند، البته کاملا شبیه به‌هم نیستند و تنها در موضوعاتی مثل مکان یا از نظر فرمی مشترکند. این کتاب مجموعه پرسش و پاسخ‌هایی است که درباره‌ی اخلاق و احکام می‌شود.

راوی در پایان کتاب بازار خوبان خواننده را به نتیجه‌ای اخلاقی راهنمایی می‌کند، البته هنر آرش صادق‌بیگی این است که تمامی این فرآیند‌ها را پنهان کرده است و این شگردش است.

آرش صادق‌بیگی با اولین کتابش بازار خوبان توانست هم‌زمان جایزه ادبی جلال آل‌احمد و کتاب سال ایران را از آن خود کند.


«در راه ویلا» ۹ داستان از نویسنده توانای معاصر، فریبا وفی است. در این داستان‌ها هم مثل داستان‌های دیگر وفی، قهرمانان زن هستند. مضمون داستان‌ها هم اجتماعی و روانشناختی و درباره تنهایی انسان است.

هرکدام از زنان داستان با مشکلات و مسائل بغرنج روحی و خانوادگی دست به گریبانند. این زنان خودشان را ضعیف می‌بینند و از خود ناراضی‌اند. روایط عاطفی خوبی با خانواده و والدین خود ندارند و مدام از دست آنها دلگیر می‌شوند.

مثلا داستان دوم «هزازان عروس» درباره تازه‌عروسی است که با بی‌اعتنایی و رفتارهای سرد خانواده همسر روبه‌رو است و تلاش‌هایش برای تغییر نظرات و دید خانواده همسر بی‌نتیجه می‌ماند و داستان اول «در راه ویلا» ماجرای زنی است که همسرش مدام در ماموریت است و زن مجبور است با تنهایی و مشکلات زندگی و دو فرزندش کنار بیاید.

زنان داستان‌های وفی در این مجموعه دلشان تغییر می‌خواهد اما فداکاری مانع از این می‌شود که به تغییر خود و سبک زندگی‌شان فکر کنند، در نتیجه از خواسته‌هایشان دست می‌کشند و کوتاه می‌آیند.

فریبا وفی تاکنون چند رمجموعه داستان و چند رمان نوشته و جوایز ادبی معتبری هم گرفته است. او یک نویسنده واقع گرا است که در داستان‌های «در راه ویلا» سعی دارد با زبانی ساده و گیرا آیینه‌ای باشد برای بازتاباندن مشکلات و رنجش‌های روحی زن ایرانی.


«ناصر ارمنی» تنها مجموعه داستان رضا امیرخانی است که با صدای حامد فعال می‌شنوید. زبان این اثر هم جذابیت‌های کارهای دیگر امیرخانی را دارد و شیطنت‌هایی در سوژه و نوع نگاه و پایان‌بندی‌های خاص و متفاوت از ویژگی‌های سبک نویسندگی امیرخانی در «ناصر ارمنی» است. «می‌گویند ناصر هنوز به دنیا نیامده بود که پدرش خانه‌ی بالای حسین‌آباد را خرید. می‌گویند پدر ناصر که دو زنه شد، مجبور شد خانه‌ای دیگر بخرد و به مفهوم واقعی کلمه، «تجدیدفراش» کند. یک زن در خیابان مختاری، خانه‌ی آبا و اجدادی، یک زن در بالای حسن‌آباد، توی محله‌ی ارمنی‌ها… .» اگر به شنیدن داستان صوتی علاقه دارید حتما نسخه صوتی این مجموعه را بشنوید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.