Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 96

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 98

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 260

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 262

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 283

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 351

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/binhminh/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 353
معرفی کتاب های جدید - My Blog

معرفی کتاب های جدید

در این کتاب هم مانند جز از کل از فلسفه اشخاصى مثل بودلر، کامو، فروید، کافکا، تولستوى و… استفاده شده است. قسمت عمیق فلسفی رمان در فصل دو شروع میشه و بیشترین حجم رمان را به خود اختصاص می‌دهد که طى اولین مکالماتى که با “میمى” می‌کند، یک مکالمه کاملا کامویى می‌کند، از اینکه می‌گوید “نپرس زندگى ارزش زیست دارد یا نه، بپرس زندگى من ارزش زیستن دارد یا نه؟” که اشاره دارد به کتاب افسانه سیزیف کامو که کامو این سوال را در آن کتاب جواب می‌دهد و می‌گوید “تنها موضوع فلسفى خودکشیه. “

البته کم‌کم عقاید آلدو در رمان دست‌خوش تغییر می‌شود، مکالماتش با مورل که تا حدی داناى کل داستان است به او می‌گوید تو فانى هستى و در حال فسادى فقط مشکلت این است که نامعین رو با نامتناهى اشتباه گرفته‌اى. وقتى که احساس می‌کند که به خدا یا یک نیروی معنوى نیاز دارد، با او مکالمه می‌کند و از ترس‌هایش می‌گوید. در آخر یک حالت کاملا متافیزیکى به‌وجود می‌آید که آلدو با یک نیروى معنوى مکالمه می‌کند و تمام سوالاتش را از علت رنجش، وجود جهنم، علت آگاهى، چرا خدا خودش را نشون نمی‌دهد را به زیبایى جواب می‌دهد که در نظرم یک اعتقاد با بینش قرن بیست و یکمه نه یک اعتقاد چند هزار ساله قدیمى.

استیو تولتز در کتاب اول خودش یعنی جز از کل مخاطب های خودش رو در سراسر دنیا شگفت زده کرد. و علاوه بر این انتظارات را نیز از خودش بالا برد.

کتاب ریگ روان

این کتاب، سرگذشت گروهی دانشجو است که در اوج رژیم دیکتاتوری و ترسناک نیکلای چائوشسکو (دیکتاتور رومانی)، شهر نیمه نابود خود خود را به امید زندگی و آینده‌ای بهتر رها می‌کنند و به شهر دیگری می‌آیند؛ اما اهداف و آرزوهای حال و آینده‌شان در شهری بر باد می‌رود که مصیبت‌بارتر از سرزمین خودشان است، این شهر تحت حکومت دیکتاتوری خون‌آشام به خود می‌پیچد. دیکتاتوری آن‌چنان رشد کرده است که تمامکشور در مرز نابودی قرار دارد. 

کتاب سرزمین گوجه های سبز

اختر فیزیک‌دان مشهور نیل دگراس تایسن، گیتی را در این کتاب به شکلی خلاصه و روشن، با زبانی طنزآمیز و واضح، به ما می‌گوید ماهیت هستی چیست و ما از کجا آمده‌ایم. کتاب اختر فیزیک برای افراد بی‌قرار شما را با جدیدترین دانستنی‌های مربوط به کیهان آشنا می‌کند: از مهبانگ تا سیاهچاله‌ها از کوارک تا مکانیک کوانتومی، و از جستجوی سیاره‌ها تا جستجو برای حیات در گیتی. ما، غبارهایی از ستارگان هستیم که جان یافته ایم، سپس به وسیله ی کائنات قدرتی پیدا کرده ایم که خود را بشناسیم و این تازه شروع مسیر ما است، پس با این کتاب همراه شوید تا درباره حقیقت جهان بیشتر بدانید. 

کتاب اختر فیزیک برای افراد بی‌قرار

همان طور که از عنوان کتاب پیداست، موضوع کتاب درباره از دست‌دادن و فقدان است. سوگ‌هایی که دل افراد را می‌شکند و کنار آمدن با آن فقدان را برای افراد مشکل می‌کند. این سوگ‌ها بیشتر مربوط به مرگ عزیزان هستند که افراد در زندگی با آن مواجه می‌شوند. دیواین در کتابش با راهکارهایی می‌کوشد به خواننده کمک کند از طریق برنامه‌ریزی و ساخت فهرستی برای حواس‌پرتی یا فعالیت‌هایی مانند: نقاشی و کلاژ بهره ببرد. او معتقد است حواس‌پرتی از طریق تماشای فیلم، گوش کردن به موسیقی و غیره یکی از موهبت‌هایی است که در دوران سوگ می‌توانیم به آن توجه کنیم. همچنین راه‌حل‌های دیگری نیز در این موارد بیان می‌کند. اطلاعاتی که در کتاب با زبانی ساده و قابل درک برای همگان نوشته شده است.

 کتاب چگونه رنجی را که نمی توانیم درمان کنیم به دوش بکشیم

این کتاب داستان مردی آلمانی به نام واگنر است که برای کار در یک پروژه عظیم به یک کشور آمریکای جنوبی می‌رود. او در اولین قدم متوجه تفاوت‌ها می‌شود. رشوه، حکومت نظامی، درگیری‌های داخلی و … تصویر متفاوتی از آن‌چه انتظار داشته برایش می‌سازد. واگنر متوجه می‌شود مهندس‌های قبل از او به دلایلی که نمی‌داند نتوانسته‌اند به کارشان ادامه دهند. هم‌خانه او هم زنی متعصب و مذهبی با افکار عیجیب است. او سوزان همسرش و ساشا پسرش را از آلمان با خودش نیاورده است زیرا نمی‌توانستند مدرسه پسرش را تغییر دهند، حالا او در یک کشور دیگر باید خودش زندگی‌اش را اداره کند. تفاوت‌های فرهنگی و خرافات و فساد مالی در محیط جدید او را شگفت‌زده می‌کند و کم‌کم می‌فهد کار کردن بسیار سخت‌تر از انتظارش است.

کتاب درخت مار

 میخائيل گورباچف آخرین رهبر شوروی برای مردم این کشور و کشورهای مستقل شده از روسیه شخصیتی چندگانه است. برخی شجاعتش را در روبه‌رو شدن با حقایق می‌ستایند و برخی او را سیاستمداری می‌دانند که کشورش را به یک پیتزا فروخته است (این موضوع به حضور او در یک پوستر تبلیغاتی یک برند مشهور مواد غذایی اشاره دارد). 

 این رهبر مشهور به دلیل همین شخصیتش همیشه چهره‌ای قابل تامل بوده و نظریاتش محل توجه بوده است. کتاب دنیایی رو به دگرگونی مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و نظریات او درباره رویدادهای سیاسی و اجتماعی روز جهان پیرامونش است. یادداشت‌های کوتاه و بلند این کتاب هرکدام به بهانه‌ای سیاسی یا اجتماعی نوشته شده‌اند و همگی زبانی ژورنالیستی، بدون ترس، پرسشگر و انتقادی دارند که در شخصیت و ادبیات کمتر رهبر سیاسی یا ابرقدرتی می‌توان مشاهده کرد.

دنیای رو به دگرگونی گذشته از همه این موارد نوعی نگاه به درون شخصیت عملگرای سیاسی یک رهبر بزرگ است که بخشی از مهمترین رویدادهای سیاسی قرن گذشته با تصمیم و سرانجامی که او برای کشورش رقم زد، شکل گرفته است.

کتاب دنیای رو به دگرگونی

دوستان تام ابرقهرمانند. حتی همسر او هم یک ابرقهرمان است. نام همسر تام کمال‌گرا است. اما از همان شب جشن عروسی همسر تام انگار هیپنویزم می‌شود و تصور می‌کند تام یک موجود تامرئی است. تمام خیلی تلاش می‌کند اما کمال‌گرا او را نمی‌بیند. چند ماه بعد کمال‌گرا دیگر شک ندارد که تام او را رها کرده است بنابراین تصمیم می‌گیرد به ونکوور برود و از ابر قدرتش استفاده کند و دلشکستی‌اش را در تورنتو جا بگذارد. کمال‌گرا سوار هواپیما می‌شود اما خبر ندارد که تام کنار او نشسته است. تام حالا تا رسیدن هواپیما به ونکوور وقت دارد خودش را به کمال‌گرا نشان دهد. اگر نتواند همسرش برای همیشه از دستش می‌رود.

 اندرو کافمن با این داستان نمادین نشان می‌دهد که چگونه گاهی اوقات کمال‌گرایی چشم انسان را بر روی واقعیات زندگی می‌بندد.

کتاب همه دوستان من ابرقهرمان اند

 نهاماس معتقد است شیوه‌ای یگانه از زندگی وجود ندارد گه بهترین نوع زندگی برای همه باشد اما می توان گفت که زندگی فلسفی تنها روش در میان انبوه روش های ارزشمند دیگر است. او می‌گوید که اسراری ندارد بر فلسفه به عنوان شیوه‌ای از زندگی پافشاری کند اما باور دارد در پذیرش چنین مفهومی ناگزیریم و باید بررسی کنیم که چگونه این مفهوم تا امروز به حیاتش ادامه داده و وارد کار بعضی از فیلسوفان مدرن شده و چگونه برخی از ما هنوز در حقیقت بر مبنایِ چنین مفهومی زندگی می‌کنیم.

هدف این کتاب گشودنِ فضایی است برای گونه‌ای دیگر از فلسفه ورزیدن؛ گونه‌ای متفاوت از مفهوم امروزی فلسفه، اما الزاماً نه در تقابل و رقابت با آن. 

کتاب هنر زندگی

در جامعهٔ امروزی، فقدان ویژگی‌ها و انرژی زنانه، موضوع روان‌شناختی مهمی است که باید به آن پرداخته شود. این موضوع، مسئله‌ای دردناک در زندگی عاطفی زنان و نیز مردان است. هرگاه زنی دچار فقدان خصیصه‌ای به این مهمی باشد، به ناچار زنانگیش زیر سؤال می‌رود. 

این مسئله روشن می‌کند که چرا در طول تاریخ، همیشه جایگاه زنان در جامعه مورد بحث بوده است. با وجودی که فقدان انرژی زنانه در یک مرد وضوح کم‌تری دارد، اما از ژرفای شخصیت او می‌کاهد و منبع عمدهٔ نارضایتی، احساس تنهایی، حس پوچی و بدخلقی در مرد است. هنگامی که مردی در می‌یابد ماهیت خلق و خو و بسیاری از احساسات او زنانه است، شوکه می‌شود! وقتی یک مرد ناگهان دچار حالت خلقی خاصی می‌شود، به این معنا است که وجه زنانهٔ شخصیتش بر او مستولی شده و تنها با شناخت و پذیرش این وجه از شخصیتش است که می‌تواند ماهیت مردانه‌اش را نیز به وضوح بشناسد. فقدان یا آسیب به ویژگی‌های زنانهٔ درونی، مستقیماً بر بهزیستی عاطفی، شادمانی و رضایت ما از زندگی تأثیر می‌گذارد. اگر ویژگی‌های زنانه در وضعیت خوبی باشند، فرد احساس امنیت و اعتماد خواهد داشت.

کتاب زنانگی از دست رفته و چگونگی احیای آن

فلسفهٔ زندگی مجموعه‌ای است از چند جستار یا مقالهٔ فلسفی که مطابق تقسیم‌بندی رایج در حوزهٔ «فلسفهٔ اخلاق» قرار می‌گیرد، اما چنان‌که خواهیم دید نویسنده برداشتی وسیع از مفهوم «اخلاق» در نظر دارد. او از جمله دربارهٔ رازِ زادن و مردن، معنای حیات و پوچیِ زندگی، تقدیر و سرنوشت، نسبی‌گرایی، و ترس از مرگ بحث می‌کند. همین‌طور دربارهٔ دو جنبهٔ مهم حیات انسان، یعنی خواب و آمیزش جنسی که در بررسی‌های فلسفی کم‌تر مورد توجه بوده است، تحلیل‌های جالبی ارائه می‌دهد.

کتاب فلسفه زندگی

نوشته‌‏هاى ناباکوف هم به ادبیات روسی تعلق دارد و هم به ادبیات انگلیسى، زیرا او استادانه بر هر دو زبان تسلط داشت و به همان روانىِ زبان مادرى به انگلیسى هم می‌نوشت. همه‌ متن‌‏هاى آفریده‌ نابوکوف شعر، داستان کوتاه، رمان، نمایش‌نامه، جستار ادبى در حکم یک فضاى متن‏‌آمیخته‌ واحد هستند که قواعد واحدى در آن برقرار است. خصوصیات شاخص یک ژانر ممکن است در ژانرهاى دیگر نیز نمودار شوند. این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های این نویسنده توانا است که سبک ویژه او در بیان جزسیات و روابط و عواطف انسانی کاملا مشهود است. فارغ از همه‌ شباهت‌ها و تفاوت‌های داستان‌های این کتاب، آن‌چه حال‌وهوای واحدی به بیش‌تر آن‌ها می‌بخشد، ضربه‌ای بی‌رحمانه و غیرمنتظره است که نویسنده، همانند مشت‌زنی باتجربه، با تمام قوت بر خواننده فرود می‌آورد و گیج و مدهوشش می‌کند. 

کتاب بازگشت چورب

مارکس در شهر تریر از منطقهٔ راین آلمان، از پدری حقوقدان و لیبرال به دنیا آمد؛ پدری که اصالتی یهودی داشت و بعد به مذهب پروتستان گروید. مارکس تحصیلاتش را در رشتهٔ حقوق و فلسفه به انجام رساند. او به عضویت حلقهٔ هگلی‌های چپ درآمد، و پس از آنکه نتوانست کرسی استادی دانشگاه را به دست آورد، سردبیری روزنامهٔ راین را انتخاب کرد؛ روزنامه‌ای که خیلی زود توقیف شد. مارکس پس از آن به پاریس مهاجرت کرد و در آنجا با حلقهٔ کارگران سوسیالیست معاشرت داشت. او کمونیست شد و با رد آرمان وحدت و برادری سوسیالیستی و یا دینی، به انقلاب کارگری به مثابه امر رهایی‌بخش بشریت اندیشید.

کتاب جامعه شناسی مارکس

ما دوست داریم کتاب بخوانیم چون انسان ذاتا از شریک شدن در تجربیات دیگران لذت می‌برد، داستان تجربه‌های تازه و بدیع است که انسان نمی‌تواند به‌طور معمول آن را تجربه کند، پس می‌تواند خودش را در داستان‌ها غرق کند و تجربه‌ای متفاوت داشته باشد. کتاب چرا تاریکی را خدای خود نکنم، سرشار از جزئیات و شخصیت‌های متفاوت است که هرکدام روایتی تازه دارند و خواننده را با خود همراه می‌کنند.

زبانی که معصومه جعفری در داستان‌هایش استفاده کرده است روان است، او جزئیات را به‌خوبی بازگو می‌کند و گاهی به شکلی نمادین منظورش را بیان می‌کند. 

کتاب چرا تاریکی را خدای خود نکنم

غزاله و ابراهیم زن و شوهر جوانی هستند که با اتفاقی روبه‌رو شده‌اند که نمی‌توانند آن را مدیریت کنند. فرزند آن‌ها درگیر اوتیسم است. غزاله زنی امروزی است که سال‌هاست کار می‌کند و موقعیت اجتماعی خوبی دارد، حالا نمی‌تواند بپذیرد دخترش ممکن است روند زندگی‌اش را دچار تغییر کند و این موضوع آزارش می‌دهد. از طرفی دیگر ابراهیم درگیری دخترش با اوتیسم را نمی‌پذیرد و با انکار این موضوع به غزاله و دخترشان فشار می‌آورد. درگیری این زوج روز به روز شدت می‌گیرد و زندگی‌ و ارامششان به خطر افتاده است.

این کتاب نگاهی جذاب دارد و سعی می‌کند اوتیسم را از نگاهی دیگر بررسی کند و هم‌زمان با پیش‌برد داستانی پرکشش اطلاعاتی دقیق در اختیار والدین قرار دهد.

کتاب به من نگاه کن

خواهرم، قاتل زنجیره‌ ای در نگاه اول داستانی با الگوهای کلاسیک است، اما نویسنده با خلق شخصیت‌هایی جاندار و جذاب و امروزی در جامعه سنتی و همچنان محافظه‌کار نیجریه آگاهانه کلیشه‌ها را زیر پا می‌گذارد و کمدی سیاه تکان‌دهنده‌ای خلق می‌کند که بیش از هر چیز بر پایه روابط دو خواهر با خلق وخویی کاملاً متضاد در متن خانواده‌ای پر از پیچیدگی و تناقض و دور از روابط عاطفی معمول استوار است. خواننده با آمیزه آشنای عشق و نفرتی روبه رو می‌شود که چه‌بسا آن را تجربه کرده باشد.  

کورید دختر آرامی است چون خواهرش، آیولا، همه چیز دارد، او فرزند محبوب والدینشان است و زیبا است. اما عادت به کشتن دوست پسرهایش دارد. کورید مدام تلاش می‌کند  از خواهرش محافظت کند. او بهترین مواد سفید کننده را استفاده می‌کند تا اثری از خون نماند و خواهرش را کنترل می‌کند تا جلوی دیگران ادای آدم‌های غمگین را دربیاورد. در همین زمان کورید عاشق شده است. عاشق پزشکی جوان است. اما این پزشک شماره خواهرش را می‌خواهد و این یعنی خطری نزدیک است.

کتاب خواهرم قاتل زنجیره‌ ای

مجموعهٔ خرد و حکمت زندگی به این اهمیت می‌دهد که ساختن زمینه‌ای برای خوانندگان کتاب فراهم اورد تا بتوانند به زندگی و خوشی‌ها و مصائبِ آن بیندیشند. این هدف با انتشار این مجموعه به سرپرستیِ خشایار دیهیمی آغاز شد و مجموعهٔ حاضر همان دغدغه را دنبال می‌کند. بعضی کتاب‌ها نه فلسفه که روایت‌های زندگی‌اند. کتاب‌هایی هم به مسائل انسان امروز اختصاص دارند که فهمیدن‌شان کمک می‌کند تصمیم‌های بهتری بگیریم: چیزهایی مثل اینترنت، کلان‌داده‌ها، تصمیم عقلانی در جهان تبلیغات، هویت‌های برساخته در شبکه‌های اجتماعی و از این قبیل. و در آخر اینکه کوشیده‌ایم زبان ترجمه‌ها آن‌چنان که سعدی می‌گوید به فهم نزدیک و از تکلّف دور باشد.

کتاب دیدار دوباره در کافه اروپا

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.