ارتباط بدون خشونت (nvc) روش تعاملی است که تبادل اطلاعات و حل صلح‌آمیز اختلافات را تسهیل می‌کند. ارتباط بدون خشونت بر ارزش‌های مشترک انسانی و نیازها تکیه می‌کند و افراد را به پرهیز از زبانی که سبب مقاومت یا کاهش عزت نفس می‌شود و استفاده از زبانی که سلامت را افزایش می‌دهد تشویق می‌کند. 

ارتباط بدون خشونت باور دارد که به جای ایجاد ترس، گناه، سرزنش و شرم؛ غنی‌سازی زندگی رضایت آمیزترین انگیزه برای انجام کارهاست و به عنوان هدف، بر پذیرش مسئولیت فردی و در انتخاب و افزایش کیفیت ارتباط تاکید دارد. این روش حتی وقتی طرف مقابل آن را نمی‌داند نیز موثر است. 

کتاب ارتباط بدون خشونت

آنچه در این کتاب می‌خوانید متن صحبت‌های مارشال روزنبرگ در کنفرانس ملی معلمان مدرسه‌های مونته‌سوری در ایالت کالیفرنیا در سال ۱۹۹۹ است. او در این برنامه مراحل اصلی ارتباط بدون‌خشونت (ان. وی. سی.)۵ را توصیف می‌کند و کاربرد آنها را در مدرسه، کار و زندگی نشان می‌دهد. مارشال به‌ویژه زبان زرافه و شغال، دایرهٔ لغات بیان احساس و نیاز، نحوهٔ تمایز مشاهده و ارزیابی، تفاوت تقاضا و درخواست آمرانه، نقش قدرت، تنبیه و مهارت‌های ضروری برای ارتباط همدلانه را شرح می‌دهد.

«ارتباط بدون‌خشونت» یک مدل ارتباطی مبتنی بر مهارت‌های کلامی است که در آن نیازهای انسان علت انجام هر عملی است، یعنی در پس هر عملی، نیازی وجود دارد و شاید بتوان ارتباط بدون‌خشونت را این گونه تعریف کرد: «خلق و نگهداری کیفیتی از ارتباط که تحقق‌بخش نیازهای طرفین ارتباط باشد».  این الگو در هر موقعیت و موضوعی کارایی دارد و می‌توان از آن در نظام آموزشی، روابط خانوادگی، رفتار سازمانی و… استفاده کرد. این مجموعه نهمین اثر برای آموزش و انتقال مفاهیم این الگوی ارتباطی است.

کتاب آموزش محبت آمیز کودکان

خشم به شما چه می‌‌گوید؟ حمله که می‌‌کند احساس‌‌‌اش می‌‌کنید. صورت‌‌‌‌تان برافروخته می‌شود و دیدتان محدود. همچنان که فکرهای قضاوت‌‌گرانه در ذهن‌‌تان سرریز می‌‌کند ضربان قلب‌‌تان تندتر می‌‌شود.

 حالا خشم‌‌تان برانگیخته شده، و چیزی نمانده حرفی بزنید یا کاری بکنید که به احتمال زیاد وضع را بدتر خواهد کرد. راه دیگری هم هست. «زیان زندگی» به ما می‌‌آموزد که خشم در خدمت هدف مشخصی است که زندگی را غنا می‌‌بخشد. زنگ خطری است که هشدار می‌‌دهد ارتباط شما با ارزش‌‌هایتان قطع شده و نیازهای شما برآورده نمی‌‌شود.

 مارشال روزنبرگ به شما نشان می‌‌دهد که چگونه از خشم برای کشف نیازی که دارید استفاده کنید، و این نیازها را به شیوه‌‌ای سازنده برآورده کنید.این کتاب به صورت خاص از خشم و راهکارهای این الگوی ارتباطی در مواجهه با آن صحبت می‌کند. تعابیری از قبیل مهار، فروخوردن و تدبیر خشم را کنار می‌گذارد و دید جدیدی نسبت به خشم و علت به وجود آمدن آن می‌دهد. به ما می‌آموزد که افراد، حوادث و موضوعات علت خشم نیستند بلکه صرفاً «محرک» اند؛ و قضاوت‌ها و نیازهای برآورده‌نشدهٔ ماست که موجب خشم می‌شوند. این کتاب به ما کمک می‌کند به‌جای سرکوب یا برون‌ریزی مخاطره‌آمیز خشم، آن را به صورت کامل «بیان کنیم»، به گونه‌ای که برآورده شدن نیازهایمان محتمل‌تر شود و در نتیجه، رابطهٔ محبت‌آمیزتری هم با خود و هم با دیگران، و با جهان هستی، داشته باشیم.

کتاب موهبت شگفت انگیز خشم

کتاب زندگی یعنی… گفت‌و‌گوی صمیمانه و بدون خشونت نوشته مارشال بی. روزنبرگ است. این کتاب به شما یاد می‌دهد چطور متمدنانه زندگی کنید و برای رفع مشکلات صحبت کنید.

نویسنده در این کتاب می‌گوید می‌خواهم در این کتاب کوچک، روند ایجاد گفت وگوی صمیمانه و بدون خشونت را توضیح دهم. این کار از علاقه من به کشف راههای تقویت تواناییهای انسانی برای بهبود روابط با دیگری و کاهش اختلافها از روی خیرخواهی سرچشمه می‌گیرد.

وقتی از صمیم قلب و با خیرخواهی عطا می‌کنیم، در شادی که به زندگی انسانی دیگر می‌بخشیم شریک می‌شویم و از انرژی حیاتی بجوش آمده کائنات بهره‌مند می‌گردیم. زیرا عطا کردن ما از روی ترس، گناه، شرم یا توقع جبران انجام نگرفته و تنها انگیزه ما سهیم شدن در خوشبختی دیگری است.

این کتاب راه زندگی در آرامش و بدون تنش را یاد می‌دهد.

کتاب زندگی یعنی…. گفتگوی صمیمانه و بدون خشونت

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *