کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال‌ها پیش استانداردی برای کتاب‌های کودکان و نوجوان در نظر گرفته و از طریق آن کتاب مناسب برای هر سنی را معرفی می‌کند. این استاندارد یکی از معروف‌ترین روش‌های دسته بندی کتاب برای کودکان و نوجوانان است. این روزها علاوه بر رده سنی، کتاب پدرها و مادرها دغدغه‌ی دیگری هم برای تهیه کتاب مناسب برای فرزندانشان را دارند. آن هم انتخاب نوع کتاب از میان نسخه‌های چاپی، الکترونیکی و صوتی است. در این قسمت کمی درباره‌ی رده بندی سنی کتاب‌های کودک و نوجوان (کتاب داستان کودکانه) و مزیت‌ها و معایت کتاب‌های الکترونیکی و صوتی برای کودکان و نوجوانان می‌گوییم و در نهایت از شما دعوت می‌کنیم تا در میان کتاب‌های طاقچه کتاب مناسبی پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با کتاب‌های کودک و نوجوان پیشنهاد می‌کنم سری به این اینجا بزنید .

رده‌بندی سنی کتاب‌های کودک و نوجوان

سال‌ها پیش نمایشگاهی کتابی برگزار شد که غرفه‌های کودک و نوجوانش خالی بود. خب البته تعجبی هم نداشت. مفهوم کودک در دنیا مفهوم جدیدی است و به همین دلیل هم محتوای خوبی برای کودکان هنوز تولید نشده بود. وقتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهه چهل خورشیدی تاسیس شد، یک سیستم گروه‌بندی سنی ایجاد کرد تا بر اساس آن بتواند محتوا و کتاب‌های مناسب کودکان از خردسالی تا پایان نوجوانی را دسته‌بندی کند. این گروه‌بندی معروف را می‌توانید روی اکثر کتاب‌های کانون ببینید.

· گروه الف: سال‌های قبل از دبستان

· گروه ب: سال‌های آغاز دبستان (کلاس‌های اول، دوم و سوم)

· گروه ج: سال‌های پایان دبستان (کلاس‌های چهارم و پنجم)

· گروه د: دوره‌ی راهنمایی

· گروه ه: سال‌های دبیرستان

اما امروزه همین گروه‌بندی هم چندان قابل اعتماد نیست. اول از همه اینکه سال‌های پیش از دبستان یعنی شش سال که رشد سریع بچه‌ها در آن اتفاق می‌افتد. بنابراین ممکن است کتابی که برای یک نوزاد مناسب است، برای کودک شش‌ساله جذابیت نداشته باشد. کتاب‌های خردسالان پارچه‌ای، نمدی، فومی یا از مقوای ضخیم هستند که خراب نشوند. اما کودک چهار یا پنج‌ساله به راحتی می‌تواند یک کتاب مقوایی معمولی داشته باشد، بی آنکه پدر و مادرش نگران خرابی آن باشند.

از طرف دیگر، همانطور که انسان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند، کودکان نیز متفاوتند. سرعت رشد کودک، علاقه‌ی کودک، پیشینه‌ی مطالعاتی کودک و … باعث می‌شوند تا نتوان به درج یک گروه‌بندی ساده اکتفا کرد. پس به راهنمای انتخاب کتاب مناسب برای کودک نیاز داریم.

مزیت‌های کتاب الکترونیکی برای کودکان و نوجوانان

– کتاب های الکترونیکی ارزان‌تر از نسخه های صوتی و چاپی کتاب‌ها هستند. معمولا کتاب‌های الکترونیکی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت نسخه‌ی چاپی هستند. اگر فرزند عادت به مطالعه کتاب داشته باشد، قطعا این راه می‌تواند به کاهش هزینه‌های خرید کتاب برای نوجوانان و کودکان کمک کند.

– کتاب‌های الکترونیکی همیشه در دسترس شما هستند. مثلا در زمان‌هایی که نیاز دارید فرزندتان را سرگرم کنید اما وسیله ی مناسبی در اطرافتان نیست و یا حتی در سفر هستید، کتاب الکترونیکی و صوتی گزینه خوبی است.

– کتاب‌های صوتی قدرت تمرکز و مهارت شنیدن بچه‌ها را تقویت می‌کند. در کتاب‌های صوتی یک یا چند گوینده متن کتاب را می‌خوانند و همراه با آن موسیقی پخش می‌شود. شما می‌توانید در زمان‌هایی که سرتان شلوغ است، کتاب را برای فرزندتان پخش کنید و از او بخواهید به قصه کودکانه گوش کند و آخر سر برای شما قصه را تعریف کند. با این کار هم فرزندتان را سرگرم کردید و هم به او یاد دادید با دقت و با تمرکز برای مدت نسبتا طولانی به موضوعی مناسب سنش گوش کند.

– این عادت را در فرزندانتان ایجاد می‌کنید که از گوشی موبایل و تبلت در راه‌های بهتری استفاده کنند. این روزها اغلب بچه‌ها با تکنولوژی همراه هستند و خیلی‌هایشان می‌توانند بدون حضور بزرگتر از گوشی موبایل استفاده کنند. حالا که با همه آسیب‌هایی که گوشی موبایل برای فرزندان شما به همراه دارد، آن‌ها مصر هستند از موبایل استفاده کنند، چه بهتر که در جهتی مفیدتر از آن استفاده کنند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.