معرفی ۷ قصه صوتی کودکانه

کتاب مناسب کودک کتابی است که در خلال داستان، ارزش‌های اخلاقی را بیان کند، دغدغه‌ای اجتماعی متناسب با سن کودک را مطرح کند، کودک را به فکر وادارد، و نتیجه بد حاصل از یک رفتار غلط را نشان بدهد. در این یادداشت به معرفی چند قصه صوتی کودکانه پرداخته‌ایم که همگی از بهترین‌های ادبیات کودک و نوجوان ایران و جهان هستند.

شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو معروف‌ترین اثر آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده و خلبان فرانسوی است. شازده کوچولو را مهم‌ترین کتاب ا‌دبیات کودکان در سده بیستم می‌دانند که به بیش از ۱۵۰ زبان ترجمه شده‌ و در مجموع ۲۰۰ میلیون نسخه از آن به فروش رفته‌است.

در این داستان اگزوپری با ساده‌ترین جملات به بیان مفاهیم عمیقی چون عشق، دوست‌داشتن و فلسفه‌ی زندگی می‌پردازد و کسانی را که زیادی دل به زندگی مادی بسته‌اند و از اخلاق و خوی انسانی دور شده‌اند تحت عنوان آدم‌بزرگ‌ها به سخره می‌گیرد.

دخترای ننه دریا

کتاب قصه ی دخترای ننه دریا یکی از کتاب‌های شعر شاملو برای کودکان است. استفاده از ریتم و وزن کودکانه که از ترانه‌های عامیانه تاثیر گرفته، استفاده از زبان و لهجه مردم کوچه‌ و بازار به جای زبان ادبی، به کار بردن اصوات و نام‌آواهایی مثل جرینگ جرینگ، شرشر، زار زار و شخصیت‌پردازی با کلماتی مناسب حال و زبان کودک مثل ننه دریا، عمو صحرا و بابا حوض از مواردی است که باعث جذابیت‌ و ماندگاری شعرهای کودکانه شاملو شده‌است. شنیدن قصه صوتی قصه‌های ننه دریا با صدای خود شاملو تجربه‌ای است که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت. آشنا شدن با یکی از بزرگترین شاعران معاصر در کودکی، لذت خواندن شعر‌های او را در بزرگسالی چندین برابر می‌کند.

بز زنگوله پا

بز زنگوله‌پا یکی از قصه‌های قدیمی فارسی است که بسیاری از ما با آن خاطره داریم و شاید یکی از اولین قصه‌هایی باشد که برای بچه‌هایمان می‌گوییم.

کمتر کسی پیدا می‌شود که قصه بز زنگو‌پا را نشنیده باشد، قصه مامان بزی به اسم بز زنگوله‌پا که سه بزغاله با نام‌های شنگول و منگول و حبه انگور دارد، روزی بچه‌ها را در خانه تنها می‌گذارد تا به دنبال غذا برود، گرگ بدجنس که می‌فهمد بزغاله‌ها در خانه تنها هستند نقشه می‌کشد تا وارد خانه شود.

در قصه‌گویی برای بچه‌ها شیوه روایت به اندازه خود داستان اهمیت دارد. کتاب صوتی بز زنگوله‌پا روایتی جذاب از یک قصه قدیمی است که می‌تواند توجه و علاقه کودک را به خود جلب کند.

قصه‌های کلیله و دمنه

مهدی آذر یزدی، پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران، مجموعه ای به نام قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب نوشته که یک جلد آن قصه‌های کلیله و دمنه است.

کتاب صوتی قصه‌های کلیله و دمنه که با صدای نیما کرمی روایت می‌شود، شامل ۲۵ داستان از این کتاب معروف است که با زبانی ساده برای کودکان و نوجوانان نوشته شده‌است.

کلیله و دمنه یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین متون ادبی است که حدود ۲۰۰۰ سال پیش و به زبان سانسکریت نوشته شده‌‌است. داستان‌های این کتاب که بیشتر آن‌ها از زبان حیوانات روایت می‌شوند، سرشار از نکات اخلاقی و آموزنده هستند.

خواندن متن فارسی این کتاب دشوار است زیرا کلمات عربی بسیاری در آن به کار رفته‌است. مهدی آذر یزدی قصه‌هایی از این کتاب را با زبانی مناسب کودکان و نوجوانان نوشته که سخت بودن متن اصلی باعث دوری آن‌ها از این کتاب ارزشمند و پندآمیز نشود.

مرغ قرمز کوچولو

قصه صوتی کودکانه مرغ قرمز کوچولو روایتگر یکی از قصه‌های قدیمی است که بارها بازنویسی شده. قصه مرغ قرمزی که با جوجه‌هایش در مزرعه ای زندگی می‌کند، او بیشتر وقتش را به قدم زدن در مزرعه و پیدا کردن غذا برای جوجه‌هایش می‌گذراند . در این مزرعه حیوانات دیگری هم هستند، یک گربه که همیشه کناری نشسته و یک بز که فقط غذا می‌خورد و هر روز چاق‌تر و چاق‌تر می‌شود. روزی مرغ یک دانه گندم در مزرعه پیدا می‌کند. او تصمیم می‌گیرد آن دانه را بکارد. از بقیه حیوانات کمک می‌خواهد اما آن‌ها حاضر نیستند به او کمک کنند. در بقیه مراحل برداشت گندم و درست کردن آرد و پختن نان هم حیوانات مزرعه را صدا می‌کند، اما هیچ کدام به او کمکی نمی‌کنند. در نهایت نان پخته می‌شود و مرغ تصمیمی می‌گیرد. در این کتاب با یک قصه ساده نکات آموزنده‌ای برای کودک بیان می‌شود، نکاتی مثل اینکه باید با یکدیگر همکاری کنند و در صورتی که در انجام کاری شرکت نکردند، نمی‌توانند از نتیجه آن استفاده کنند.

شنل قرمزی

شنل قرمزی یک داستان قدیمی آلمانی است که نسل به نسل برای کودکان روایت شده‌است.

قصه صوتی کودکانه شنل قرمزی داستان دختری است که با یک سبد غذا و میوه به دیدن مادربزرگ بیمارش می‌رود. در راه گرگی او را می‌بیند و تصمیم می‌گیرد که او و غذاهایش را بخورد. با زیرکی و بدجنسی به دخترک نزدیک می‌شود و شنل قرمزی به سادگی مقصد خودش را لو می‌دهد. این کتاب به صورت نمایشنامه اجرا شده که روشی جذاب برای قصه‌گویی است و گوش دادن به آن برای کودک ها لذتی دوچندان دارد.

جوجه اردک زشت

آخر‌های فصل تابستان، خانم اردکه روی تخم‌هایش نشسته و منتظر است تا جوجه‌ها به دنیا بیایند. جوجه اردک‌ها با نوک‌های کوچک و قشنگ‌شان یکی یکی پوسته تخم‌ها را می‌شکنند و بیرون می‌آیند. همه تخم‌ها شکسته شده‌اند، به جز یکی، یک تخم بزرگ و سیاه. و کمی بعد جوجه اردک زشت متولد می‌شود. جوجه‌ای که به دلیل ظاهر زشتش مورد تمسخر بقیه قرار می‌گیرد و سختی‌های بسیاری را تحمل می‌کند. تا اینکه روزی به کنار رودخانه‌ای می‌رود تا قو‌های زیبا را نگاه‌ کند، در آب تصویر خودش را می‌بیند و می‌فهمد که به یک قوی زیبا تبدیل شده‌است.

قصه صوتی کودکانه جوجه اردک زشت که به صورت نمایشنامه اجرا شده‌است روایتی از این داستان آموزنده است. نویسنده در قالب داستانی مناسب کودک مفاهیم عمیقی را بیان می‌کند، او مسخره کردن را نکوهش می‌کند و تفاوت‌های میان افراد را نه تنها به عنوان ضعف نمی‌شناسد بلکه آن‌ها را به عنوان نقاط قوت معرفی‌ می‌کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.